Loading…

Podsumowanie działań ZLOT 2020-2021

ZLOT w Ostródzie od ponad 16 lat tworzy i promuje markę turystyczną Mazury Zachodnie. Wykorzystuje w tym celu narzędzia promocyjne jak organizacja wyjazdów targowych krajowych i zagranicznych, prowadzenie certyfikowanej informacji turystycznej, opracowanie map i folderów turystycznych, szkolenia dla branży, organizację wizyt studyjnych dla blogerów i dziennikarzy a także od 2021 roku zarządzanie szlakiem kulinarnym Mazury Zachodnie od Kuchni.

Rok 2020 był przełomowy dla Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej za sprawą projektu „Turystyka w mig”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu FIO. Dzięki inicjatywie Biura ZLOT osoby głuche mogły wziąć czynny udział w tworzeniu marki Mazury Zachodnie. Dotychczas nie zabierały one głosu w temacie turystyki a także nie były pytane o to jak postrzegają region, w którym żyją. Jednym z elementów było ukazanie przedstawicielom branży turystycznej potrzeb osób głuchych jako potencjalnych turystów oraz integracja ze środowiskiem osób głuchych. Głównym działaniem była realizacja spotu promującego Mazury Zachodnie w języku migowym. Aktorami były osoby głuche z regionu. Jest to pierwszy film turystyczny w Polsce przygotowany dla osób niesłyszących. W roku 2021 spot zdobył aż trzy nagrody na 16th FilmAT Festiwal. Pierwszą nagrodę w konkursie narodowym w kategorii Film Promocyjny Region, nagrodę specjalną jury narodowego oraz nagrodę Ivany Bilkovej – prezydenta jury narodowego.

Działania Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej są naśladowane przez inne organizacje w kraju. ZLOT podczas uczestnictwa w ogólnopolskich kongresach (Kongres Turystyki Społecznej w Jeleniej Górze) i konferencjach pokazuje, że trzeba i należy eliminować bariery w turystyce. Usługa „Mazury Zachodnie w mig” została doceniona przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, za który przyznał tytuł Produkt Warmia Mazury. Natomiast za zaangażowanie na rzecz tworzenia marki Mazury Zachodnie i regionu przyjaznemu osobom wykluczonym Dyrektor Biura ZLOT Pani Marlena Rogowska otrzymałaz rąk wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”. Odznaka wręczana jest osobom, które swoją pracą, również społeczną przyczyniają się do rozwoju turystyki w Polsce.

W roku 2021 dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii ZLOT realizował projekt „Poznaj Mazury Zachodnie w mig”. Wartość projektu wyniosła Celem głównym było ułatwienie osobom niesłyszącym dostępu do atrakcji turystycznych na Mazurach Zachodnich. Powstały trzy filmy w języku migowym prezentujące ofertę trzech muzeów w regionie: Muzeum w Ostródzie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej. Innowacyjnym działaniem było stworzenie pierwszego w Polsce folderu turystycznego tłumaczonego na język migowy. Kolejnym etapem projektu było ukończenie kursu języka migowego z elementami turystyki, przez 15 przedstawicieli branży turystycznej w tym pracowników informacji turystycznej i przewodników, pracowników samorządów.   

Informacja o Mazurach Zachodnich i województwie warmińsko-mazurskim dotarła poprzez radio, wydawnictwa branżowe, media społecznościowe oraz telewizję ogólnopolską do szerokiego grona odbiorców zarówno w kraju jak i zagranicą.

Kolejnym docenionym działaniem Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej  przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego był projekt „ZLOT blogerów turystycznych na Warmii i Mazurach”. Na zaproszenie ZLOT w regionie (od maja do lipca 2021) gościło pięciu znanych w Polsce blogerów turystycznych. Pokazywali oni Mazury Zachodnie z perspektywy roweru, kajaka, lokalnej kuchni czy aktywnego leniuchowania. 

W 2021 roku ZLOT podjął działania polegające na wzmocnieniu marki Mazury Zachodnie poprzez stworzenie Szlaku kulinarnego „Mazury Zachodnie od Kuchni”, finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Wartość projektu wynosi 272 579, 00 zł.

Szlak jest wspólną wartością i inwestycją. Ma on służyć jego członkom w lepszym dostępie do rynku turystycznego. Jest to jakościowa inicjatywa, stawiająca na selekcję wysmakowanych przeżyć kulinarnych dostępnych dla turystów. Dzięki swojej wysokiej jakości oraz oparciu na autentycznych smakach miejsca Szlak stanie się magnesem przyciągającym na Mazury Zachodnie turystę, dla którego liczy się lokalność, naturalność i niepowtarzalność wrażeń kulinarnych.

W ramach Szlaku współpracują ze sobą restauratorzy, szefowie kuchni, rolnicy ekologiczni, właściciele gospodarstw agroturystycznych, przetwórcy żywności wysokiej jakości. Szlak buduje markę kulinarną obszaru i beneficjentami pośrednimi jego działań będą samorządy lokalne, które będą częściej kojarzone z dobrej jakości propozycją kulinarną. 

Głównym wydarzeniem w ramach projektu będzie organizacja Festiwalu Kulinarnego Mazury Zachodnie od Kuchni…spotkajmy się przy stole już 05 czerwca 2022. Na miejsce wydarzenia wybrano plaże przy Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Festiwal to czas na połączenie doznań kulinarnych i kulturalnych, przestrzeń dla rodzin z dziećmi oraz prezentacja lokalnych wystawców i twórców a także wyłonienie w trakcie konkursu kulinarnego dania regionalnego.

Zapraszamy do odwiedzenia najnowszej strony zarządzanej przez organizację www.odkuchni.travel

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account