Loading…

Pierwszy szlak kulinarny na Warmii i Mazurach

Szlak kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni powstał z inicjatywy Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w 2021 roku. Jest to pierwszy szlak kulinarny w województwie warmińsko-mazurskim.

Zachodniomazurskie smaki swoje korzenie mają m.in. w kuchni dawnego Oberlandu, polskiej, niemieckiej i litewskiej. Oparte są przede wszystkim na świeżych składnikach oraz produktach lokalnych. Dominują ryby z lokalnych jezior, mięsa, gęsina, ręcznie robione sery, kiszonki, zioła i owoce leśne, które zaskakują swoim niepowtarzalnym swojskim i domowym smakiem. Jedną z najbardziej wyróżniających się potraw są dania ze ślimaków. Ślimaki na mazurskich stołach serwowane są od ponad 127 lat.

Na szlaku kulinarnym „Mazury Zachodnie od Kuchni” znajduje się 30 obiektów, w tym: 21 restauracji, 3 koła gospodyń wiejskich oraz 6 lokalnych producentów żywności.

Odkryj Mazury Zachodnie na www.odkuchni.travel, a odwiedzając region skosztuj lokalnej kuchni, która z pewnością zaskoczy swoim niepowtarzalnym smakiem!

Projekt „Mazury Zachodnie od kuchni” dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account