Loading…

Jeziorak

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak

Jeziorak to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki. Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód  zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych- Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Jezioro Jeziorak jest bogate w różno-rodne gatunki ryb takie, jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie. Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika",  gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Jeziorak w liczbach:

  • Najdłuższe jezioro w Polsce – 27,5 km.
  • Szóste co do wielkości jezioro w kraju – pow. 3 219,4 ha
  • Najgłębsze miejsce – 12 m
  • Średnia głębokość – 4,3 m
  • Największa szerokość głównego akwenu osiąga 2 km, najmniejsza 300 m

Wyspa wielka żuława

Wielka Żuława jest największą śródlądową wyspą w Polsce. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Cały obszar wyspy znajduje się w granicach administracyjnych Iławy. Na Wielkiej Żuławie, mającej stałe połączenie promowe z lądem, funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych, które cieszą się zainteresowaniem w sezonie turystycznym. W czasach przed krzyżackich na wyspie stał gród pruskiego władcy plemiennego, wchodzący w skład systemu obronnego plemion pruskich, wojujących z Mazowszem i Polską. Wzgórze, na którym znajdował się gród, nosi potoczną nazwę Scholtena, który zamieszkiwał najprawdopodobniej przez pewien czas w niewielkim dworku na wyspie, widocznym na planie jeziora Jeziorak z 1620 roku. Okolice tego miejsca stały się tłem nagrywanego w latach siedemdziesiątych XX wieku filmu „Gniazdo” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Treść filmu związana jest z pierwszymi latami państwa polskiego. Obsadę „Gniazda” tworzyło wielu znanych aktorów, w tym między innymi Wojciech Pszoniak, Franciszek Pieczka i Leonard Pietraszak. Na potrzeby filmu odtworzono wczesnośredniowieczny gród, jednak rekonstrukcja nie przetrwała do dnia dzisiejszego.


Rejsy po jezioraku

Od maja do października po jeziorze Jeziorak – najdłuższym jeziorze w Polsce, można udać się w wodną wyprawę tramwajem miejskim – statkiem ILAVIA. Kursuje on codziennie a rejs trwa około godziny. Tradycyjna trasa wiedzie z akwenu Małego Jezioraka (start przy Galerii Jeziorak) w stronę Dużego Jezioraka. Po opłynięciu wyspy Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową w Polsce, statek wraca do miejsca, z którego wyruszył.


 

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Więcej w tej kategorii: Atrakcje »

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account