Loading…

Zabytki

Ratusz IławaRatusz

W przyszłości powstanie w Iławie muzeum. Jednak już dziś możesz obejrzeć jeden z cenniejszych skarbów iławskich. Znajduje się on w ratuszu. Jest to srebrny łańcuch, który otrzymał burmistrz Bruno Grzywacz od mieszkańców Iławy na 600-lecie nadania praw miejskich. Wtedy Iława nazywała się Deutsch Eylau. By poznać ciekawą historię łańcucha, zajrzyj do Wydziału Promocji w ratuszu, gdzie kiedyś było mieszkanie burmistrza (szczegóły w Informacji Turystycznej w Iławie).


Smocza Jama

Przed wojną była w tym miejscu „lodówka”, największa w Iławie. Zimą z Jezioraka wycinano potężne bloki lodowe i składowano je tu by przechowywane w tej piwnicy piwa z okolicznych browarów oraz likiery były świeże i chłodne. Dziś mieści się tu stylowa restauracja w piwnicznych klimatach, przypominająca nieistniejącą już restaurację „Ratskeller”, która znajdowała się w ratuszu.


Dworzec PKP Iława Główna

Kiedyś największy i najpiękniejszy dworzec w Prusach Wschodnich. Codziennie odjeżdżało z Iławy 9 pociągów do Berlina. W trakcie wojny dworzec nie został na szczęście zburzony. W holu dworca zwróć uwagę na herby miejscowości, do których przed wojną można było bezpośrednio dojechać z Iławy (m.in. do Gdańska). Poczekalnia dworcowa to dawna restauracja. Jako jedyna w Iławie posiadała windę, którą dostarczano posiłki przygotowywane w piwnicy. Obecnie Iławski dworzec PKP to jedyny dworzec na Warmii i Mazurach, gdzie zatrzymuje się pendolino. Krzyżują się tu szlaki kolejowe Warszawa-Gdańsk oraz Toruń-Olsztyn.


Restauracja Kaper w Iławie

Restauracja „Kaper”

Dawna wozownia, gdzie wymieniano konie wozów pocztowych. Również woźnica mógł znaleźć tu miejsce odpoczynku. Obecnie jeden z zabytków Iławy, a w nim restauracja Kaper z tarasem z widokiem na Jeziorak. Na piętrze znajdują się pokoje dla gości. Zatrzymaj się i poczuj się jak XIX-wieczny woźnica.


Kinoteatr w Iławie

Kinoteatr „Pasja”

Pierwotnie była to hala miejska (Stadthalle) budowana w latach 1916-1922, na miejscu targowiska. Później służyła również do organizowania imprez miejskich i państwowych. Mogła pomieścić do 1000 osób! Dziś jest to klimatyzowany, nowoczesny kinoteatr z zachowanym międzywojennym, secesyjnym klimatem. Sprawdź co dziś gramy, repertuar kina na www.ickilawa.pl


Kościół w Iławie

Kościół i mury miejskie

Kościół pod wezwaniem  Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1317-1325 w miejscu, gdzie uprzednio znajdowała się kaplica. To najstarsza zachowana budowla w mieście. Została wkomponowana w południowo-wschodni kąt murów miejskich. Warto choć na chwilę wstąpić do środka budowli i w miarę możliwości zwiedzić kościelne podziemia, podziwiać ołtarz i organy. Warto również zwrócić uwagę na jedno z najstarszych znajdujących się na terenie miasta drzew (dziedziniec kościoła). To dąb, który posadzony został tu w roku 1871 po wygranej przez Prusy wojnie z Francją. Nierozerwalnie z Kościołem związane są mury miejskie zbudowane około połowy XIV wieku. Obecnie zachowały się tylko fragmentarycznie i na kilku odcinkach.


Szkoła neogotycka w Iławie

Szkoła podstawowa nr 1

Od 1899 r. do końca II wojny światowej znajdowała się tu Stadtschule, zaś w 1945 r. tymczasowy szpital wojskowy, co prawdopodobnie ocaliło go przed zniszczeniem. Obecnie to Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika.


Rzeźby w IławieRzeźby barokowe

Unikatowe rzeźby z XVIII wieku przedstawiające bogów rzymskich: Herkulesa, Junonę, Jowisza i Meduzę. Monumenty pochodzą z zespołu pałacowego w Kamieńcu Suskim, zwanego Pruskim Wersalem, a na swoje obecne miejsce przeniesione zostały w 1976 roku.


Cerkiew w Iławie

Cerkiew św. Jana Teologa

Budynek powstał w 1899, początkowo pełnił funkcję miejskiej gazowni. Obecnie mieści się tu świątynia greckokatolicka.


Młyn w Iławie

Młyn

Istnienie młyna na Iławce potwierdza dokument lokacyjny Iławy z 1317 r. Budynek został zniszczony w trakcie wojen i odbudowano go dopiero w 1676 r. W zespole młyńskim znajdowały się także dom mieszkalny, stajnia i stodoły. Jeszcze w latach 80. Ubiegłego stulecia młyn był w użyciu, potem przejęło go państwo. Obecnie spory budynek z czerwonej cegły jest nieużytkowany.


Wieża ciśnień w Iławie

Wieża ciśnień

Budowle o charakterze neogotyckim, zbudowane na początku XX wieku. Funkcją wieży było utrzymanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Z mieszczącymi się w nich zbiornikach woda dostarczana była bezpośrednio do mieszkańców lub wykorzystywana do napełniania wodą parowozów. Wieża przy ul. Kolejowej to prawdopodobnie najwyższa murowana budowla w mieście.


 

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o zabytkach.

 

Więcej w tej kategorii: « Historia

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account