plcsende
Loading…

Mortęgi

 

Palac w Mortegach


Pałac Mortęgi - w latach 1615-1630 właścicielami majątku została rodzina Żalińskich. W 1667 r. miejscowość należała do Stanisława Narzymskiego. Oprócz wsi był tutaj folwark, który liczył w 1789 r. dwanaście zagród. W 1885 r. we wsi i folwarku Mortęgi mieszkało 338 osób. Szkoła zbudowana została przed rokiem 1885. W wieku XIX znajdowała się w Mortęgach karczma i gorzelnia.

Największych zmian dokonano po 1800 r., gdy dworek rycerski przekształcił się w piękną neoklasycystyczną budowlę. W latach 1880 -1945 właścicielami Mortęg była rodzina Geigerów, którzy zostali rozstrzelani przez wkraczającą na tamte tereny Armię Czerwoną. Po parcelacji majątku w 1945 r. Pałac stał pusty. W latach 1947-50 mieścił się w nim Uniwersytet Ludowy. Następnie swoją siedzibę miała tutaj m in. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość”, szkoła podstawowa i przedszkole.

Od 2013 r. posiadłość należy do Aliny i Jana Szynaka, którzy za honorowy cel postawili sobie odtworzenie wielowiekowej historii zabytkowego Pałacu oraz należących do niego budynków. Na wiosnę 2016 r. nowi właściciele odrestaurowali Kaplicę, w której obecnie znajduje się dzwon z wizerunkiem Matki Magdaleny Mortęskiej. Dzięki staraniom Państwa Szynaka Pałac jak i cały teren znowu nabrały dawnej świetności.

Źrodło

Więcej w tej kategorii: « Pasłęk Morąg »

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account