Loading…

Na weekend

Szlak: Rzeką Drwęcą przez 4 mosty

Trudność: trudność szlaku = łatwy

Trasa/Miejsca wodowania: Wieś Rodzone (0,00 km) (most drogowy Lubawa-Iława) - piękny XIX wieczny wiadukt kolejowy (2,5 km) - most między wsiami Pustki-Rakowice (6,00 km) - most na trasie do wisi Bratian (10,5 km) – Mszanowo (13,00 km) - Nowe Miasto Lubawskie (17,00 km) – Kurzętnik (21,00 km) – wieś Nielbark z mostem przez Drwęcę, a za nim urokliwe małe jezioro z licznymi wysepkami, na które wpływamy krótkim strumieniem (28,00 km).

Dystans całkowity: 28 km (proponujemy rozłożenie spływu na dwa dni, choć zapaleni kajakarze zrobią ten dystans w jeden dzień). Nocleg w Nielbarku na polu biwakowym lub w agroturystyce „Nad Strumykiem” lub wsi Rodzone na polu biwakowym Pana Andrzeja Kopki oraz pośrodku trasy w Nowym Mieście Lubawskim Hotelik MOSiR i Hotelik Herbert.

Uwagi: Szlak Drwęcy nie należy do trudnych. Miejscami napotykamy się na pojedyncze drzewa w nurcie zwalone przez bobry lub wiatry. Zwykle łatwo je ominąć, bez konieczności wysiadania z kajaka. Na całej długości rzeka Drwęca jest rezerwatem przyrody ustanowionym dla ochrony ryb łososiowatych. Rzeka w tym miejscu powoli wpływa do pradoliny o rosnących do niemal 100 m wysokich wzgórzach szerokich na 1-3 km tworzących w ten sposób malowniczą scenerię podczas spływu. Rzeka naturalnie meandruje płynąc lasami i łąkami. Wiosną tereny nadrzeczne zalewane są przez roztopy, dlatego też  rzadko nad jej brzegami osiedlają się ludzie.

Dostępność: Od kwietnia do końca października, ale dość żwawy nurt Drwęcy pozwala pływać przez cały rok.

 

Charakterystyka:

Ze wsi Rodzone rozpoczynamy spływ blisko mostu drogowego Lubawa-Iława z pola biwakowego Pana Andrzeja Kopki. Znajduje się tu wiata, utwardzony brzeg, sławojki i parking. Po ok. pół godzinie przepływamy pod pięknym XIX wiecznym wiaduktem kolei pendolino Warszawa-Gdańsk. Po pokonaniu ok. 3,5 km zbliżamy się do kolejnego mostu między wsiami Pustki-Rakowice, na tym odcinku  Drwęca była przed wojną granicą państwową między Polską a Niemcami. Przy moście pomnik harcerski upamiętniający służbę na granicy z Niemcami. Dalej płynąc ponad 4 km widzimy trzeci most na trasie do wsi Bratian, gdzie rzeka Wel (największy  jej dopływ) łączy się z Drwęcą. Znajdują się tu pozostałości ruin wielkiego krzyżackiego zamku, gdzie tuż przed Grunwaldem przeprawiła się według Jana Długosza dwunastoma mostami armia krzyżacka maszerująca na Grunwald. Dalej po około 3 km docieramy do wsi Mszanowo. Znajduje się tu nowa przystań kajakowa na lewym brzegu. 3 godziny spływu za nami, za 1 godzinę dopływamy do Nowego Miasta Lubawskiego. Znanym zabytkiem jest kościół z unikalnym nagrobkiem zm. w 1391 Kuno von Liebensteina – przyjaciela Ulricha von Jungingena. Na końcu miasta zlokalizowana jest zatoczka z miejską przystanią kajakową. Po kolejnej godzinie spływu docieramy do Kurzętnika, miasta z pięknym widokiem na pradolinę Drwęcy, a obok kurort narciarski "Kurza Góra" z najwyższą w Europie drewnianą wieżą widokową - 50 m. Jeszcze sto lat temu było to miasto z dominującym na 63 metry wysokim wzgórzem z ruinami zamku biskupów chełmińskich. To właśnie tu znaleziono jedyną bombardę krzyżacką na kamienne kule z 1407 roku. Po niecałych dwóch godzinach dopływamy do wsi Nielbark z mostem przez Drwęcę, a za nim urokliwe małe jezioro z licznymi wysepkami, polem biwakowym przy lesie dla kajakarzy z wiatami, prądem i wodą firmy www.splywydweca.pl, na które wpływamy krótkim strumieniem.

Opracował: Adam Kopiczyński, 2020


Więcej w tej kategorii: « Na tydzień Na dzień »

Kontakt

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. 1000-lecia P.P. 1A, 14-100 Ostróda
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Kliknij "Zrozumiałem" jeśli to akceptujesz i zgadzasz się z Polityką Prywatności i plików cookies Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Design © Roni.pl Mazury Zachodnie. All rights reserved.

Log in

create an account