Mazury Zachodnie
IŁAWA.
Twój przyjazny brzeg
Iława – to właśnie tu Mazury Zachodnie ukazują swe piękno. Sercem Iławy jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce. To na nim znajduje się szesnaście wysp, a wśród nich ta najważniejsza – Wielka Żuława, która od października do kwietnia staje się bezludna.
Każdy turysta znajdzie w Iławie coś dla siebie. Wzdłuż linii brzegowej Jezioraka znajduje się urozmaicona baza turystyczna. Hotele pensjonaty, pokoje gościnne, przystanie, klimatyczne porty, nowoczesne mariny, a także restauracje, kawiarnie i kultowe tawerny czekają i zapraszają w swoje progi.
Iława w ciągu ostatnich lat powróciła do swego dawnego uroku. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, wypoczynku na łonie natury czy też pieszych wędrówek w otoczeniu jezior i lasów.
Populacja
Obszar
Nadanie praw miejskich
Atrakcje i zabytki
IŁAWY.
Ratusz
Przy ulicy Niepodległości, tuż obok kamienia 700-letniej Iławy, znajduje się budynek Ratusza Miejskiego. W 1706 r. spłonął właściwy ratusz, który znajdował się w centralnej części dzisiejszego Starego Miasta i nigdy nie został odbudowany w miejscu pierwotnej lokalizacji.
Współczesny budynek ratusza powstał w okresie 1910-1912r. już poza obszarem starówki, ale przy głównej ulicy miasta – Kaiserstrasse (ulica Cesarska). Bryła budynku składa się z kilku części. Jednym z ciekawszych elementów części głównej są schody zewnętrzne po obu stronach drzwi wejściowych o charakterze reprezentacyjnym.
Przed budynkiem znajduje się dziedziniec, sięgający współcześnie samej ulicy. Ratusz jest najbardziej reprezentacyjnym budynkiem miasta i przez wiele lat nazywany był perłą Prus Wschodnich. W prawym skrzydle ratusza mieści się dziś Informacja Turystyczna, gdzie nabyć można związane z Iławą i Pojezierzem Iławskim pamiątki oraz książki i mapy.
Zobacz na mapie
Rekreacja
Kinoteatr
Budynek z lat 1916-1922, początkowo zaadaptowany na potrzeby hali miejskiej. W latach 60 zmienił swoją funkcję na teatr i kino. Obecnie mieści się tam Centrum Kultury i regularnie można wybierać się na seanse do kina.
Zobacz na mapie
Rzeźby
Przy ulicy Niepodległości, vis-a-vis parku miejskiego, znajdują się unikatowe XVIII-wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, reprezentującej styl rokokowy. Pochodzą one z zespołu pałacowego w Kamieńcu k./Susza, którego właścicielem był ród von Finckenstein.
Zobacz na mapie
Tawerna Kaper
Budynek starej wozowni-stajni jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków w Iławie. Środkowe pomieszczenie to stajnia, wewnątrz której znajdowało się 6 stanowisk dla zwierząt. Budynek do roku 1945 r. był przebudowywany kilkakrotnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Zobacz na mapie
Kościół i mury miejskie
Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1317-1325 w miejscu, gdzie uprzednio znajdowała się kaplica. To najstarsza zachowana budowla w mieście. Została wkomponowana w południowo-wschodni kąt murów miejskich.
Warto choć na chwilę wstąpić do środka budowli i w miarę możliwości zwiedzić kościelne podziemia, podziwiać ołtarz i organy.
Warto również zwrócić uwagę na jedno z najstarszych znajdujących się na terenie miasta drzew (dziedziniec kościoła). To dąb, który posadzony został tu w roku 1871 po wygranej przez Prusy wojnie z Francją. Nierozerwalnie z Kościołem związane są mury miejskie zbudowane około połowy XIV wieku. Obecnie zachowały się tylko fragmentarycznie i na kilku odcinkach.
Zobacz na mapie
Atrakcje
Kompleks sportowy
Iławski stadion powstał już w latach dwudziestych XX w. (wówczas odbywały się na nim pierwsze manifestacje, parady czy przemarsze stacjonującego wojska). Zielona murawa, bieżnie dla lekkoatletów czy korty tenisowe to główne atrakcje tego miejsca. To na nim odbywają się mecze i wielkie imprezy plenerowe.
Zobacz na mapie
Miasteczko ruchu drogowego
Miniatury dróg, które czekają na najmłodszych. Na alejach w miasteczku ruchu są ustawione realne znaki drogowe, dzięki czemu pociechy uczą się nie tylko jazdy na rowerze, ale również zasad ruchu drogowego. W tym czasie rodzice mogą odpocząć na ławkach, bacznie obserwując wyczyny małych kolarzy.
Zobacz na mapie
Centrum Turystyczno-Rekreacyjne
To miejsce, które zapewni świetną zabawę, wypoczynek, zadba o Wasze zdrowie oraz wprawi w dobry nastrój zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kręgielnia, basen, komnata solna, siłownia, sauna czy solarium to tylko nieliczne atrakcje, jakie zapewnia Centrum.
Zobacz na mapie
Jezioro Jeziorak
Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława – największa wyspa śródlądowa w Polsce.
Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie.
Jezioro jest bogate w różnorodne gatunki ryb i jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa. Na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie.
Jeziorak jest również tematem książki: „Nowe przygody Pana Samochodzika”, gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.
Rejs statkiem Ilavia
Rokrocznie od maja do października po jeziorze Jeziorak można udać się w wodną wyprawę statkiem ILAVIA po najdłuższym jeziorze w Polsce.
Kursuje on codziennie, a rejs trwa około godziny. Tradycyjna trasa wiedzie z akwenu Małego Jezioraka (start spod Galerii Jeziorak) w stronę Dużego Jezioraka. Po opłynięciu wyspy Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową w Polsce, statek wraca do miejsca, z którego wyruszył.
Bilety można nabyć bezpośrednio na pokładzie statku.
Rejs trwa około godziny i odbywa się przy minimum 10 osobach.
Port śródlądowy
Izba istniejąca w ramach działalności Portu IŁAWA. W swoich zbiorach mieści pamiątki, zdjęcia, dyplomy i odznaczenia m. in. kapitana Tomasza Lewandowskiego czy Mariana Skubija. Żeglarska Izba oferuje również zwiedzanie z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu terminu.
Zobacz na mapie
Wyspa Młyńska
Na Wyspie Młyńskiej utworzony został publicznie dostępny park – ścieżki pieszo-rowerowe, miejsce do organizowania imprez okolicznościowych, plaża ze strefą wypoczynkową, przebieralniami i sanitariatami oraz tradycyjne urządzenia do zabawy i siłownie terenowe. Dzieci docenią trampoliny, huśtawki i pajęczyne wspinaczkową.
Zobacz na mapie
Lasek miejski
Motywem przewodnim ma być doświadczenie lasu i jego różnorodności. Zamysł ten jest realizowany nie tylko poprzez ścieżki piesze i pieszo rowerowe, ale przede wszystkim przez kładkę widokową ponad terenem, na wysokości koron drzew. Miejsce to ma szansę odzyskać przedwojenny blask, a dzięki rowerowym trasom zjazdowym, nabierze dodatkowo współczesnego charakteru.
Zobacz na mapie
Wydarzenia
Złota Tarka
Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – Old Jazz Meeting „Złota Tarka” jest najbardziej rozponawalną iławską imprezą cykliczną.
Początki festiwalu sięgają już lat 60 XX wieku, a w Iławie odbywa się od 1994 roku.
W specjalnie zbudowanym na potrzeby festiwalu amfiteatrze iławskim im. Louisa Armstronga przez kilka dni odbywają się koncerty jazzowe i konkursy jazzu amatorskiego, na które przyjeżdżają turyści z całej polski.
Iława Soundlake Festival
Iława Soundlake Festival znany jest z malowniczego położenia nad brzegiem jeziora Jeziorak i oferuje różnorodny skład artystów z różnych gatunków, w tym popu, rocka i pop-alternatywy. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i co roku gromadzi tłumy fanów polskiej muzyki.
Regaty
Co roku, organizowane są Regaty Yellow Cup oraz Turystyczne o Błękitną Wstęgę Jezioraka.
Yellow Cup organizowany jest na Małym Jezioraku i posiada fantastyczną atmosferę rywalizacji żeglarskiej. Dedykowany jest on mieszkańcom i turystom w celu propagowania żeglugi na mniejszym bracie Dużego Jezioraka.
Formuła regat jest wyjątkowa, bo dorośli ścigają się na najmniejszych żaglówkach na świecie. Zapisy otwarte są dla wszystkich zainteresowanych.