Mazury Zachodnie
WZGÓRZA DYLEWSKIE.
Góry na Mazurach
Wzgórza Dylewskie to malowniczy region na Mazurach Zachodnich, który zachwyca pięknem przyrody i bogactwem historii. Wzgórza Dylewskie to część Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, który obejmuje kilka rezerwatów przyrody, takich jak Dylewska Góra, Góra Bukowa, Jezioro Rumian czy Jezioro Francuskie.
Na terenie parku można podziwiać różnorodność flory i fauny, w tym rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także muflony, które zostały sprowadzone tu w latach 70. XX wieku.
Można też zwiedzać zabytkowe siedziby junkierskie, które świadczą o dawnej kulturze i tradycji regionu. Jak również skorzystać z wieży widokowej na Dylewskiej Górze, która oferuje pięknie i niezapomniane widoki na okolicę.
Wzgórza Dylewskie to także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy. Zimą zaś to idealne miejsce, żeby wskoczyć na narty biegówki!
Najwyższy punkt
Powierzchnia parku
Data utworzenia
O Wzgórzach
DYLEWSKICH.
Flora i fauna
Wzgórza Dylewskie to jedno z nielicznych miejsc w Polsce i Europie, gdzie można napotkać muflony, które nie są rdzennym gatunkiem tych ziem, ponieważ pochodzą z Korsyki.
W Parku występuje również wiele innych, cennych i ciekawych gatunków zwierząt, w tym 6 gatunków chronionych biegaczy, 5 gatunków chronionych trzmieli i 3 chronione gatunki motyli dziennych. Na terenie Parku stwierdzono także 10 gatunków płazów, 4 gatunki gadów, 105 lęgowych i prawdopodobnie lęgowych gatunków ptaków oraz 25 gatunków ssaków.
Łącznie wykryto 236 gatunków, z czego 168 objętych jest ochroną gatunkową. Mimo że teren Parku jest silnie przekształcony rolniczo, lista występujących tu gatunków zwierząt jest długa i atrakcyjna, zwłaszcza motyli dziennych i ptaków. Trzy gatunki występujące na tym obszarze są zagrożone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt: wydra, wilk i orlik krzykliwy.
Park jest również ważnym miejscem dla dostojki dafne, która jest gatunkiem ginącym, oraz dla innych zagrożonych gatunków motyli dziennych. Populacja introdukowanego muflona, który został wprowadzony przed utworzeniem Parku, rozrosła się do około 75 osobników i zasiedla głównie okolice Jagodzin, Wygody, Glaznot i Wierzbicy.
Okoliczne atrakcje
Glaznoty
gdzie znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki (obecnie metodystyczny) z XIV wieku, kościół katolicki, wybudowany na przełomie XIX i XX oraz wiadukt kolejowy z 1909 roku, będący perłą architektoniczną nieistniejącej już trasy kolejowej Działdowo-Ostróda. W 1945 roku większość torów zabrali i wywieźli Sowieci.
Zobacz na mapie
Sassenpile
gdzie według legendy znajdowała się stolica pruskiego plemienia Sasinów. Grodzisko znajduje się na krawędzi doliny rzeki Gizeli, ok. 1,2 km na płd. od wsi Zajączki. Obiekt otoczony jest wałem, którego wysokość sięga 8 metrów. Grodzisko powstało przez odcięcie części południowo-wschodniej wzgórza, na którym jest posadowione, głębokim przekopem, który pełnił funkcję suchej fosy, jeszcze dziś doskonale czytelnej w terenie. W zach. części wału występuje wyraźne obniżenie stanowiące zapewne pozostałość po bramie wjazdowej.
Zobacz na mapie
Szlak Siedzib Junkierskich
Szlak rowerowy Siedziby Junkierskie na Wzgórzach Dylewskich – Szlak o długości 42 km wiedzie przez siedziby dawnych majątków junkierskich i zapoznaje z historią ich właścicieli. Opatrzony jest tablicami informacyjnymi zlokalizowanymi w najbardziej istotnych punktach trasy. Warto przemierzyć trasę samochodem lub rowerem, ze względu na dzieje Junkrów – właścicieli obszarów ziemskich ze wschodniego dorzecza Łaby (Prus, Meklemburii i Holsztyna). Ich majątki charakteryzowały się wysokim poziomem zarządzania i mechanizacji prac rolnych.
Ciekawostki
Lapidarium geologiczne
Lapidarium powstało w 2015 r. w pobliżu Dylewskiej Góry, na trasie ścieżki przyrodniczej Dylewska Góra. Obecnie znajduje się w nim ponad 30 okazów najbardziej charakterystycznych dla całego regionu Wzgórz Dylewskich głazów narzutowych.
Oprócz tablic informacyjnych umieszczonych przy obiekcie, najciekawsze głazy opatrzono indywidualnymi tabliczkami informacyjnymi z kodami QR i mapkami wędrówki danego okazu na Wzgórza Dylewskie.
Zobacz na mapie
Jezioro Francuskie
Wodny rezerwat przyrody Jezioro Francuskie w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich.
Jezioro Francuskie to niewielkie, śródleśne jeziorko. Według legendy w czasie kampanii napoleońskiej chłopi utopili w jeziorze kilku Francuzów w odwecie za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie, co znalazło odbicie w nazwie jeziora.
Zobacz na mapie
Zajączki
Na pobliskim cmentarzu, położonym ok. 1 km od wsi, przy drodze do Glaznot zachowała się rodowa kaplica grobowa Kramerów z połowy XIX w.